środa, 27 czerwca 2012

Manhattan nocą

Kilka miejsc na Manhattanie nocą. Wyruszamy po 22. Wszędzie panuje jeszcze ruch, jakby miasto nie zamierzało nawet zasypiać. 

Widok na część Manhattanu - oczywiście feeria świateł, na niektórych ulicach spokojniej, natomiast na tych najsławniejszych - jasno jak w dzień. 

Jesteśmy w Centrum Lincolna, pomiędzy zachodnią 62. i 65. ulicą oraz alejami Columbus i Amsterdam, gdzie króluje słynna Metropolitan Opera.

Widok na charakterystyczny gmach i fontannę.

Oczywiście wszędzie ludzie - spacerujący, siedzący na schodach, robiący zdjęcia, gwar i harmider. Pstrykam fotki i raptem ktoś dotyka mojego ramienia: Ekskjuzmi - mówi - ju chew so big kamera, ju mast bi wery gut fotograf. Ju ken tejk foto? No problem! Więc tejkam foto grupce Amerykanów. Smajl pliz! A potem próbuję jeszcze złapać fonnatnnowy nastrój.

Ażurowa kula ziemska i aktywny, mimo późnej pory, Manhattan.

Wjeżdżamy ruchomymi schodami i z oszklonego tarasu widokowego próbuję uwiecznić kolumnę z Kolumbem. Czy on patrzy w stronę Europy? Pamiętam z Barcelony pomnik Kolumba, który z nadbrzeża spoglądał w stronę Ameryki, ba, wskazywał w jej stronę. Kolumb amerykański pozdrawia Kolumba europejskiego!

Zabawne, że na Manhattanie obok eleganckich restauracji, kafejek, knajpek wprosta na ulicach trwa sprzedaż obwoźna - budka z preclami (Kuba mówi: precele), hotdogami i innymi tego typu "atrakcjami".

A tu wózek z napojami. Nocą ruch nieco ustaje, ale w dzień wciąż stoją przy tych punktach kolejki.

Obowiązkowe zdjęcie przy fontannie...

I z widokiem na  ulicę.

W samochód i lecimy na słynny Times Square. Cytując Wikipedię: "plac na Manhattanie w Nowym Jorku znajdujący się na skrzyżowaniu Broadwayu i alei Siódmej, rozciągający się od ulicy 42 do ulicy 47. Pełni podobną funkcję jak Plac Czerwony w Moskwie, Pola Elizejskie w Paryżu czy plac Trafalgar w Londynie. Jest on jedną z ikon Nowego Jorku oraz centrum światowego handlu oraz mody; słynie z dużej ilości świateł".

Niestety, zdjęcie chwyta tylko moment, chwilę i zupełnie nie oddaje tej zmienności świateł, kolorów, reklam wyświetlanych na wszystkich budynkach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz