niedziela, 12 maja 2013

Ziemia Święta - dzień II, część pierwsza

Pobudka wczesna, śniadanie. Z balkonu rozciąga się cudowny widok, więc jeszcze zdjęcie, schodzę do autokaru. Wysyłam smsa do domu, bo dopiero roaming zaczął działać, bratowa odpisuje: dlaczego już nie śpicie? No tak, przecież u nich dopiero po szóstej! A przed nami - Jerozolima. Jedziemy, a ja uwieczniam niezwykłe widoki.

Betlejem od Jerozolimy dzieli niewiele kilometrów i... wielki mur. Wysokie, potężne betonowe płyty - przypomina mi się mur berliński. Mam nadzieję, że kiedyś, jak ów berliński, runie. Na razie jednak oddziela Autonomię Palestyńską od Izraela. Autonomia Palestyńska została ustanowiona w 1994 w wyniku porozumień z Oslo na okres 5 lat - do czasu ostatecznego porozumienia pokojowego i obejmuje Zachodni Brzeg Jordanu oraz Strefę Gazy. Porozumienie nie zostało jednak zawarte, a tymczasowe władze rządzą do tej pory.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/08/Palestine-map_PL.jpg 

W związku z tym stoi między Betlejem a Jerozolimą mur, który odczuwam jak ranę, to rozdzielenie tych miejsc. Przy przejeździe - kontrola, młody żołnierz wchodzi do autokaru, uzbrojony i mówi do nas po polsku: dzień dobry. Autokar zaskoczony i uchachany grzecznie odpowiada: dzień dobry. Jedziemy. Docieramy do murów Jerozolimy, dalej - na piechotę, oczywiście jak zawsze moją uwagę zwracają ludzie. Ludzie różnorodni, od tej pory będą się przewijać na moich zdjęciach obok domów, ruin, wody, roślinności. Ludzie  - kawałek tego, tak innego świata.

Przechodzimy przez Bramę Damasceńską. Stare Miasto jest otoczone murami obronnymi, które mają długość 4,5 km i są wzmocnione 35 basztami oraz cytadelą. Obecnie otwartych jest siedem bram miejskich.


W Dzielnicy Chrześcijańskiej znajduje się około 40 świętych miejsc chrześcijaństwa, z których najważniejszą jest Bazylika Grobu Świętego. Bazylika jest sercem dzielnicy. Ku niej właśnie zmierzamy. I już jesteśmy za murami, stara Jerozolima, targowe uliczki kuszą feerią kolorów materiałów, szali, chust, spódnic i przeróżnych suwenirów. 


Schodki wiodą nas na plac i oto jest - Bazylika Grobu Pańskiego. Zanim wejdziemy do środka - trochę detali zewnętrznych.
1 komentarz: